Турция - Türkiye

Категории
Seyahat [1]
Edebiyat [1]
Türk dili [1]
Ünlü Ruslar [5]
Mutfak [1]
Коды городов
Друзья - Dostlar

Турецкий клуб в Москве
Türk Külübü Moskova'da

Турецкий Клуб
   Турция.ру - место под солнцем!
    Турция.Ру
      Мой дом - Турция


        Айда.Ру - отзывы туристов об отелях Турции.


        Главная » Статьи » Türkçe » Ünlü Ruslar

        ANNA AHMATOVA


        'Öyle yazarlar, şairler vardır ki, onların yazdıklarını yaşamlarından; yazgılarını ülkelerinin somut gerçeklerinden soyutlayamazsınız. Dahası, içinde yaşadıkları koşulları, tarihsel dönemi, özel yaşamlarını bilmeden, yapıtlarını gerçek boyutları içinde algılayamazsınız. Anna Ahmatova bu tür şairlerdendir. 1960’larda, şiirlerini ilk okuduğum günden bu yana, ne zaman onun şiiriyle karşılaştıysam, aynı hüznü, aynı onanmaz acıyı, aynı burukluğu duydum yüreğimde...

         ...Ahmatova’nın şiirleri, sessizlikle ya­ratılmış gibidir. Ağladığında gözyaş­ları içine akar. Bağırması da sessiz söz­cüklerledir, öylesine ki, bir çocuğu bi­le uyandırmaz. Yalnızca okuyucunun yüreğini dağlar, sarsar, başkaldırtır. (...) Ahmatova gibi şairler, umutsuz­luğun umududur. Yayımlanma ola­nağı bulamadıklarında yazmayı, yarat­mayı sürdürmeleri, şiirin, sözcüklerin gücüne inanmanın yanı sıra, diren­menin nice yolları olduğunu duyum­satır. Bu şiiri, çok edilgin, çok dolaylı değerlendirenler çıkabilir. Onları gö­rür gibiyim. Ama öte yandan bu ‘edil­gin’ denen yolun yolcularının, sür­günlerde, zındanlarda geçen yıllarını da görür gibiyim.' (Ferit Edgü)

        ...Gerçek ismi Anna Andreevna Gorenko olan yarım yüzyıl boyunca romantik ve duygusal St. Petersburg geleneğinin en önemli temsilcisi Rus şair.
        Ahmatova'nın çalışma alanı, kısa lirik şiirleri evrenselleştirmekti. 1935-1940 arasında Stalinist terör olarak bilinen dönemde Requiem adlı trajik şaheseriyle öne çıktı. Eserlerinde Stalinizm gölgesinde yaşayan yaratıcı kadınların kaderini , zaman ve anı olarak türlü temalarla anlatır.
         
        Kısa biyografisi

        Odessa'da Bolşoy Fontan'da doğdu. Anne ve babası 1905'te ayrıldığı için mutlu bir çocukluk geçirmedi. Kiev, Tsarskoe Selo ve St. Petersburg'da Smolny Enstitüsünde eğitim aldı. 11 yaşında şiir yazmaya başladı ve sevdiği şairler Racine, Puşkin ve Baratinski'den esinlendi. Babası şairliğin isimlerinin saygıdeğerliğine gölge düşüreceğine inandığı için, Ahmatova tatar olan büyük annesinin soyismini kullandı. [1]. O zamanki Rus erkek şairlerin çoğu Akhmatova'ya olan aşklarını ilan etmişlerdir,o ise Osip Mandelstam'ın ilgisine karşılık vermiştir.Osip Mandelstam'ın karısı Nadezha Mandelstam daha sonra Hope Against Hope adlı otobiyografisinde Akhmatova'yı affetmiştir. 1910 yılında genç şair Nikolay Gumilov ile evlenmiştir. Kocası Ahmatova'nın şiirlerini ciddiye almadı ve Alexander Blok'un kocasının şiirlerini tercih ettiğini öğrendiğinde sarsıldı. Oğulları Lev Gumilyov 1912 yılında dünyaya geldi ve Neo Avrasyacı ünlü bir tarihçi oldu.

        Gümüş Çağ


        1912'de ilk derlemesi Evening'i yayınladı.
        1914'te ikinci derlemesi Rosary yayınlana kadar "Akhmatova'dan sonra" binlerce kadının şiirini oluşturdu. Erken şiirleri genellikle, bir adamı ve bir kadını resmeder. Onların ilişkisinin en acı, muğlak anlarını kapsamaktadır. Böyle parçalar çok örnek alındı, sonra Nabokov ve diğerleri tarafından taklit edildi. Akhmatova, şöyle söyler: "Ben, bizim kadınlarımıza nasıl konuşulması gerektiğini öğrettim, ama onları sessizleştirmenin nasıl olacağını bilmem".
        Kocasıyla birlikte Akmeist şairler isimli bir gruba katılan Ahmatova bu çevrede büyük bir şöhrete kavuştu. Rus şiir tarihinde bilindik; çağın başlıkları olan "Neva'nın Kraliçesi" ve "Gümüş çağın ruhu", O'nunla aristokratik biçim ve sanatsal bir bütünlük kazandı. Çok yıllar sonra yaşamının uzun bir bölümünü kapsayan ve en uzun eseri olan "Kahramansız şiir"i Puşkin'in Eugeni Onegin'inden esinlendiğini belirtecekti.

        Lanetli Yıllar

        Eşi Nikolay Gumilyov Sovyetler'e karşı anti faliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle 1921'de kurşuna dizilerek öldürüldü. Önce ünlü bir Asurolojist olan Vladimir Shilejko ve sonra Stalinist Gulag kamplarında ölen sanat bilgini Nikolay Punin ile evlendi. Evli edebiyatçı Boris Pasternak'in tekliflerini geri çevirdi.
        1922'den sonra, Akhmatova, kapitalist bir öğe olarak mahkum edildi ve 1925'ten 1940'a kadar şiirlerinin yayınlanması yasaklandı. Dönem dönem Puşkin'den bazı parlak denemelerde dahil olmak üzere, Leopardi denemelerini çevirerek geçimini sağladı. Onun arkadaşlarının hepsi, ya göç etti ya da yokedildi.
        1946 yılında Stalin'in ortağı ve kültür bakanı Andrei Zhdanov, Ahmatova'nın Isaiah Berlin'i ziyaret ettiğini öğrendi ve alenen "****** yarısı, rahibe yarısı" olarak etiketleyip, şiirlerinin yayımlanmasını yasakladı. Daha sonra açlıktan ölmeye mahkum etmek ile eşdeğer olan Yazarlar Birliğinden çıkarma girişiminde bulunuldu. Oğlu Stalinist Gulag'ta gençliğini harcadı ve hatta tahliyesini emniyete almak için Stalin'i öven birkaç şiir yayımladı. İlişkileri hep gergin olarak devam etti. Resmen yokolmasına rağmen ;eserleri sözlü olarak ve hatta samizdatla el altından bilinmeye devam etti.

        KİTAPLAR VE SEÇİLEN ŞİİRLERİ:
           
        Akşam (1912)   
        Tespih (1914)   
        Beyaz Sürü (1914)
        Anno Domini MCMXXI (1922)   
        Requiem (30 yıllar)   
        Kahramansız Şiir (40 – 60 yıllar)   
        Ahmatova şiirleri (1967)
        Seçilmiş şiirler(1976 )
        Seçilmiş şiirler (1989 )
        Anna Ahmatova'nın tüm şiirleri (1990 )

        BURADA ve BURADA Anna Ahmatova'nın şiirlerini okuyabilirsiniz.

        Категория - Kategori: Ünlü Ruslar | Добавил: TurkEvim (2009-08-29)
        Просмотров: 2937 | Рейтинг: 0.0/0
        Всего комментариев: 0
        Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
        [ Регистрация | Вход ]
        Культура - Kültür

        Emin Coşkun - ART

        Авторский сайт Эмина Джошкуна

        Emin Coskun

        Эмин Джошкун у нас


        Поделиcь - Paylaş
        Поиск - Arama
        Copyright TÜRK EVİM - ТУРЕЦКИЙ ДОМ © 2019 Сайт создан в системе uCoz